• TÜRKİYE

KARAKALEM PORTRE ÇİZİMİ

KARAKALEM PORTRE ÇİZİMİNE BAŞLARKEN

 Malumunuz her önemli ve özel işin malzemeleride önemli ve özeldir. bu nedenle karakalem portre çizimine başlamadan önce malzemeleri  özenle seçmeliyiz.bu başladığımız işin kolaylaşmasını ve iyi sonuçlar almamızı sağlayaçaktır.

1.KAĞIT SEÇİMİ

 PORTRE İÇİN KAĞIT SEÇİMİ    Piyasada bir çok kağıt bula bilirsiniz. önemli olanın kağıdın hafif kalın oluşu ve karakalem için yine hafif dokulu olması. kaleminizin rahat hareket etmesi, ve yumşak birşekilde rengin dağılımı. efektif sonuç almak için ise renkli (krem renkli) kağıtlar seçilebir.

2.KALEM SEÇİMİ

Yine en önemli malzemelerden biri kalemdir. kurşun kalem seçimini yaparken marka ve kaliteyi tercih etmek önemli ama önemli olan sizin rahat kullanımınız. bunun için deneme yapın.kağıtlarda yapaçağınız ufak karalamalar fikir verir. ben burada markaları belirtmeyeçeğim ama yumşak uçlu,kağıt üzerinde eriyen ve dağıla bilen kalemler seçin.herzaman çizimi H Kalemlerle tonlamayı B Kalemlerle yapmak olumlu sonuçlar vereçektir.

 

 

3.Kaynaştırma kalemi. sıkıştırılmış kağıttan yapılan bu kalem: portre tonlarının yayılmasına ve yumşak bir görüntü sağlanmasına yardımeder. ayrıca tonların kaynaşmasını sağlar.Yine alırken farklı inçelik-kalınlık durumuna dikkat edilmelidir

 

                          

 

4.SİLGİLER : Silgi portrede çok başvurulması önerilmesede, ışık efekti vermemizi sağlarken, hatalarımızı ortadan kaldırmaya yardım eder. efekt için kalem silgiler önerilirken. hata temizlemek için kalıntı ve iz bırakmayan silgiler önerilmektedir.Örneğin hamur silgi

kara kalem çizimleri için silgi

whatsapp